IndustryNewsNews

نگاهی تازه به pvc در ساختمان سازی سبز

نگاهی تازه به pvc در ساختمان سازی سبز

پتانسیل تشکیل دیوکسین برای پی وی سی و چوب مشابه است. از لحاظ سمیت و قابلیت اشتعال، کلرید هیدروژن آزاد شده توسط PVC به میزان قابل توجهی کمتر از آکرولئین و سیانید هیدروژن تولیدی از چوب، نایلون، چرم و پشم است.

انتشار دی اکسین

دی اکسین­ها محصولات جانبی ناخواسته از فرآیندهای صنعتی که دارای کلر بوده و یا در فرآیندهایی که شامل سوختن کلر می­ شود، به وجود می­آیند. دی اکسین ها می توانند در طول فرایند تولید pvc تشکیل شوند زیرا  EDC می تواند به VCM تبدیل شود.

نگاهی تازه به pvc در ساختمان سازی سبز

در سال۱۹۹۳ Greenpeace  تخمین زد که انتشار دی اکسین  از تولید  VCM  ۵-۱۰ گرم در هر ۱۰۰ هزار تن است. با این حال، صنایع وینیل اروپا مقادیر خیلی کمتری را تخمین زده است . داده های مربوط به آژانس حفاظت محیط زیست ایالت متحده در سال ۲۰۱۳(EPA) انتشار دی اکسین در هوا را ۰.۶۲  گرم در ۱۰۰ هزار تن تخمین می زند. این اعداد با فهرست انتشار مواد سمی  EPA از محصولات PVC سازگار است که همچنین کاهش ۷۹۹ درصد از  سطح دی اکسین در هوا و آب  از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲۲ از ابتدا تا انتهای تولید رزین را نشان می دهد.

موسسه وینیل اشاره می کند که  تولید  PVC به طور قابل توجهی در این زمان افزایش یافته است و پیشنهاد می کند که  تولید PVC نمی تواند به تنهایی به عنوان یک منبع انتشار دی اکسین باشد. از سوی دیگر انتشار دی اکسین از منابع دیگر به محیط زیست از قبیل انتشارهای تصادفی، آتش سوزی در محل های دفن زباله و ضایعات خطرناک فرستاده شده به محل سوزاندن زباله ها در نظر گرفته نمی شود. بنابراین میزان انتشار کلی به احتمال زیاد بالاتر خواهد بود.

راه های مختلفی برای تخمین این انتشارات در هسته بحث قرار دارد در مورد اینکه آیا صنعت PVC از  لحاظ انتشار دست کم گرفته شده اند و یا از دیدگاه صنعت، میزان دیوکسین انتشار یافته از مواد غیر وینیل دقیق است یا خیر. هرگاه منتقدان درباره دیوکسین صحبت کرده اند  همیشه انگشت اشاره به سمت  PVC داشته اند  و منابع دیگر انتشار را نادیده گرفته اند.

 براساس پیش نویس  EPA ۲۰۱۳  سه منبع اصلی و بزرگ  از دی اکسین آتش سوزی جنگل ها، آتش سوزی در حیات خلوت ها و سوزاندن زباله های پزشکی است. تولیدات  PVC جز ۵۵ منبع اول و اصلی نیست که این می تواند خبر خوبی برای وینیل باشد. بنابراین تولیدات  PVC در بالای این لیست  نیست.

  در حقیقت، محققان طبق مطالعات متعددی که انجام داده­اند، به این نکته پی بردند که پتانسیل تشکیل دیوکسین برای پی وی سی و چوب مشابه است. از لحاظ سمیت و قابلیت اشتعال، کلرید هیدروژن آزاد شده توسط PVC به میزان قابل توجهی کمتر از آکرولئین و سیانید هیدروژن تولیدی از  چوب، نایلون، چرم و پشم است.

همچنین ظرفیت بالای کلر در PVC سبب کاهش اشتعال و تولید گرمای زیاد، می­شود.در نتیجه مواد حاوی PVC، دارای ویژگی بسیار ارزشمند خود خاموش­شوندگی در صورت آتش­ سوزی، هستند. علاوه بر این هنگامی که زباله­ های PVC به درستی سوزانده شوند، مشکلی ایجاد نمی­کنند. تشکیل دیوکسین  زمانی رخ می­دهد که در زباله­ های دفن­شده، آتش­سوزی ایجاد شود و یا آتش­سوزی در واحدهای متروکه یا خارج از دسترس اتفاق بیفتد.

نمودار موسسه وینیل که انتشار دی اکسین از تولید وینیل کلراید را نشان می دهد . این نمودار براساس داده های فهرست انتشار مواد سمی  EPA  است که توسط تولید کنندگان گزارش شده است و شامل  تمام تولیدات وینیل یا انتشارهای تصادفی نمی شود.

نگاهی تازه به pvc در ساختمان سازی سبز

کاهش انتشار وینیل کلراید با وجود افزایش تولید  PVC در گراف بالا نشان داده شده است. انتشار  کلی  VCM  از سال ۱۹۸۷ حدود ۷۵ درصد کاهش یافته و  تولید رزین  PVC ۷۶۶ درصد افزایش یافته  است.

منبع: انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی

www.BuildingGreen.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *